کتاب انگلو و بنگلو نوشته ایرج ولی زاده است. ایرج ولی زاده با بهره گیری از خاطرات خود و دیگران و استناد به برخی نشریات تلاش کرده روایتی تاریخی از تاسیس پالایشگاه تا انقلاب اسلامی‌را تدوین کند.

ایرج ولی زاده متولد ۱۳۱۷ در آبادان سابقه کار در شرکت‌‌‌های نفتی دارد و در عین حال با رادیو آبادان در پیش از انقلاب چند سالی همکاری داشته است.

کتاب انگلو و بنگلو در آبادان در نهصد صفحه در سال ۱۳۸۹ انتشار یافت. ناشر موسسه علوم کامپیوتر با همکاری آرتین طب است.

فهرست مطالب کتاب بسیار متنوع است. ایلات بختیاری، تسلط پرتغالی ها، اقوام خوزستان، خاطرات کودکی، تهیه خوراک و پوشاک، توزیع سبزی و… از این شمار هستند.

آنچه کتاب را متشخص از دیگر کتاب‌‌‌های نوشته شده درباره تاریخ ابادان می‌کند گستردگی موضوعات و بیوگرافی‌ها ست. چهارچوبی که نویسنده دنبال کرده همانا جزئیات است و البته توانسته در برخی مواقع توصیف در خور داشته باشد و تصویر سازی کند.

در یکی دو جا تصاویری از نشریات قدیمی‌به چاپ رسیده که کودکی را نشان می‌دهد و نویسنده مدعی شده آن کودک اوست. نمی‌توان دقیقا به صحت این گفته اعتماد کرد و از همین منظر برخی خوانندگان بر چنین ادعاهایی خرده گرفتند. در عین حال خاطرات نوجوانی و توصیف منطقه شهری بسیار دقیق است. نام اشخاص قدیمی‌که نویسنده با انها اشنایی داشته گاه همراه عکس می‌اید از دقت بالایی برخوردار است.

صدها تصویر که برخی از انها با کیفیت نا مناسب چاپ شده اند آزار دهنده هستند. ده‌ها موضوع مجزا کمی‌نامنظم جلوه می‌کند. بخش خاطرات شخصی از انسجام قابل قبولی برخوردار است و رویدادهای قابل توجه ای را بیان کرده که در شناخت سبک زندگی مردمان دهه بیست و سی و چهل شمسی کمک شایان می‌کند.

ایرج ولی زاده غصه دار است که نمی‌تواند ویرایش جدید کتاب را که از کیفیت مناسب تری برخوردار شده را منتشر کند. او به دنبال ناشر دلسوزی است که کتابش را با بهترین شرایط به جاپ رساند. او می‌گوید تغییراتی در عکس‌ها و برخی متن‌ها داده و اطمینان دارد به محض انتشار چاپ جدید به سرعت فروش خواهد رفت.

عکس از ارشیو سایت است.

2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

ما را دنبال کنید: