از مسعود فروزنده

بر اساس نقشه پیوستی که به سال 1932 متعلق به شرکت نفت انگلو _ پرشیا تقدیم مخاطبان محترم می‌شود کانال عروسیه اشاره به نام قدیمی‌نهر عروسیه دارد و هیچ ارتباطی با کمپ یا اردوگاه روس‌ها یا استراحتگاه شرکت نفت ندارد. که اگر چنین بود نقشه برداران بدان اشاره می‌کردند. در واقع در اسناد وقفی این نهر به نام عروسیه امده و بر حسب یک سنت قدیمی‌عروس و داماد را با بلم ( قایق) در شب عروسی می‌گرداندند. روایت شفاهی صابئین مندائی و اهالی ابادان و از جمله روایت‌‌‌های خاندان سید محمد ابو تاوه نشان می‌دهد قبل از انکه انگلیسی‌ها به ابادان پا گذارند نهرهای زیادی در شهر جاری بود و هر یک نامی‌وابسته به بزرک خانواده یا عشیره یا برگرفته از سنت‌‌‌های رایج داشت.

این جعل و تحریف در دهه هفتاد و اوایل هشتاد شمسی در دوران بازسازی ابادان روی داد که برخی اهل قلم در فقدان اسناد ارشیوی به غلط از ان پیروی کردند. عده ای برای توجیه واژه اروسیه از اصطلاح ROC استفاده کردند و برخی نیز از واژه ORC مدد جستند و در کتاب و مقاله بدان اشاره نمودند. آنها براین تصور و منطق بودند که چون اغلب نام‌ها برگرفته از واژگان انگلیس و هندی است پس تفسیر رایج ان سال‌ها می‌تواند درست باشد. و بدین ترتیب یک شایعه جعلی این چنین رواج گرفت. آنها برای واژه عروسیه وجه تسمیه سنت عروسی در یک شهر بزرگ صنعتی را ضعیف تلقی کردند. بنا براین وجه تسمیه جعلی انگلیسی _ شرکتی را پذیرفتند.

هر دو مخفف ORC و ROC به عنوان وجه تسمیه خیابان ( نهر) عروسیه اشتباه است. همچنانکه نقشه برداران و نویسندگان از اصطلاحات مخفف شده استفاده می‌کردند می‌توانستند واژه ORC یا ROC را در نقشه‌ها درج کنند. ولی در نقشه‌ها که تعدادشان زیاد است خبری از این دو اصطلاح مخفف شده دیده نمی‌شود. برای اصطلاح ORC استدلال اوردند که مخفف oil rest camp به معنای کمپ استراحت کارکنان نفت است. در حالی که چنین کمپی در نقشه‌‌‌های منطقه احمد اباد دیده نمی‌شود.

به دو نقشه ارائه شده برگردیم و ببینیم نقشه‌ها چه می‌گویند. در یک نقشه واژه Arusiyieh با تاکید بر واژه A درج گردیده است که می‌دانیم باید غلیظ تلفظ کنیم که به ع نزدیک شود. در نقشه دیگر نهر عروسیه به صورت ARUSIEH CANAL امده است. در هر دو نقشه نام نهر عروسیه است. همان تعبیری که در قدیم رایج بود. با پر کردن نهر خیابان برامده نیز عروسیه نام گرفت و در سال‌‌‌های دهه سی و چهل به کوچه عروسی معروف گشت.

از قدیمی‌ترها پرسش کنید تا برایتان ماجراهای زیادی تعریف کنند.

تا ایستگاه بعدی …….

مسعود فروزنده

ایمیل: mashalabadan1@gmail.com

www.mashalabadn.com

#آبادان_عروسیه #تاریخ_ابادان

در نقشه سال 1932 شرکت انگلو پرشیا، کانال عروسیه و شهر ابادان نشان داده شده است.

افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب

ما را دنبال کنید: